sobota, 16 stycznia 2016

Ksylitol- przestaw się na zdrowie


O tym, że cukier zabija współczesne społeczeństwo wiadomo nie od dziś. Jednak słodki smak towarzyszy nam od najmłodszych lat i nie da się go wyeliminować ze swojego życia z dnia nadzień- zwłaszcza, że jest dodawany niemal do większości produktów spożywczych (jak nie wierzysz zajrzyj do swojej lodówki i zobacz skład choćby ketchupu lub musztardy... hmmm chyba widzę cukier). Mimo to słodka przekąska w postaci babeczki lub ciastka jest miłym umilaczem dnia.

Oznacza to, że dla zdrowia trzeba do końca życia zapomnieć o słodkich przekąskach ???
NIE.
Słodkości nie muszą być wcale takie złe pod warunkiem, że sam zadbasz o ich przygotowanie, a niezdrowe zastąpisz ZDROWYM. Ksylitol, czyli zamiennik białego cukru i mój pomocnik w przygotowywaniu słodkości, którymi zajada się cała moja rodzina i znajomi. Myślę, że znajdę kilka powodów, dla których warto zastąpić miejsce w kuchni cukru- właśnie ksylitolem.

NUMER 1, czyli kalorie. Bo chyba większość z nas lubi dobrze zjeść, a przy tym dalej dobrze wyglądać. Pierwsza dobra informacja jest taka, że ksylitol ma 40% mniej kalorii w porównaniu do cukru. A dokładniej w 100 gramach ksylitolu znajdujemy 240kcal, gdzie cukier w 100 gramach ma kalorii aż 400. Jak dla mnie spora różnica, ale kalorie to nie wszystko, dlatego...
NUMER 2- niski indeks glikemiczny ksylitolu. Nie będę się zagłębiać w kwestię skoków insuliny w ciągu dnia w organizmie człowieka, ani podawać definicji indeksu glikemicznego, ale w skrócie cukier niemal od razu po zjedzeniu powoduje wyrzut insuliny,co prowadzi, m. in. do kilku schorzeń, takich jak: nadwaga, nadciśnienie, problemy ze stawami, zaburzenia hormonalne, skoki wagi ciała, a nawet spowalnia procesy myślowe i wiele innych problemów metabolicznych. Jednak kolejna dobra wiadomość jest taka, że po zjedzeniu ksylitolu poziom cukru w naszym organizmie się nie podnosi, co tym samym nie powoduje wyrzutów insuliny i nie ma potrzeby martwić się o wyżej wspomniane schorzenia.

Pora na NUMER 3, czyli zapobieganie próchnicy. Chodzenie do stomatologa w dzisiejszych czasach być może nie wiąże się już z przykrymi i bolesnymi doświadczeniami, ale biorąc pod uwagę, że można zaoszczędzić swój czas i pieniądze, również i w tym przypadku ksylitol pędzi z pomocą, bowiem wykazuje silne właściwości zdrowotne dla jamy ustnej i pomoc w zapobieganiu próchnicy zębów.
Ile razy Twoje dziecko słyszy: "nie jedz tyle słodyczy, bo zepsują Ci się zęby" ?? - no właśnie, a wystarczy kupić czekoladę słodzoną ksylitolem :).
Ale to nie wszystko, bo ksylitol zwiększa produkcję śliny, a ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów oraz zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów.
A czym właściwie ksylitol jest?
Jest to substancja kwalifikowana jako alkohol cukrowy. Najczęściej wytwarzany z drzew, takich jak brzoza, ale może być również pozyskiwany z procesu przemysłowego, w który przekształca się włókna roślinne o nazwie xylanu na ksylitol.

PODSUMOWUJĄC:
ksylitol to idealny produkt dla cukrzyków, dla osób walczących z nadwagą, insulinopornością, dla osób dbających o zdrowie i sylwetkę, a także dla dzieci jako zamiennik białego cukru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz